Monthly Archives: październik 2013

Młodzi naukowcy pytali noblistów o receptę na sukces

Prezes zarządu Centrum Innowacji wziął udział w spotkaniu młodych naukowców z laureatami nagrody Nobla, które odbyło się 23.10.2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyło 300 naukowców z całej Polski, którzy mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z trzema noblistami: prof. Carol W. Greider – laureatką nagrody z fizjologii i medycyny w 2009 r., prof. Theodorem W. Hänschem – wyróżnionym w dziedzinie fizyki w 2005 r. oraz prof. Brianem Kobilką – zdobywcą Nobla w 2012 r. za osiągnięcia w obszarze chemii. Inicjatorem spotkania była minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Uczestnicy dyskutowali m.in o tym jak prowadzić działania naukowe, by osiągnąć spektakularny sukces, jak budować nowoczesny zespół badawczy oraz przekuwać porażki w kolejny krok do odkrywania naukowych tajemnic. Po zakończonej debacie naukowcy wzięli udział w wykładach i prowadzonych przez noblistów warsztatach naukowych.

Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo na stronie: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/mlodzi-naukowcy-pytali-noblistow-o-recepte-na-sukces.html

Studenckie Koło Innowatora

3 października 2013 r. odbyło się spotkanie założycielskie studenckiego koła naukowego – Koło Innowatora. Prowadzone ono będzie przez absolwentów Programu MNniSW Top 500 Innovators Science- Management- Commercialization realizowanego na Uniwersytecie Stanforda w USA. Członkowie nauczą się m.in. pracy w zespole oraz umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie.

Naukowcy założyli spółkę Sup4Nav

NavigationNaukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie najpierw wymyślili nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku – a teraz przygotowują się do wdrożenia tego rozwiązania w życie. Ich system nazywa się NAVDEC i, jak informuje uczelnia, jest innowacją na skalę światową. Wynalazek AM nie tylko dokonuje analizy i oceny sytuacji na morzu, ale także proponuje nawigatorowi możliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami posunięcia, które ułatwią uniknięcie kolizji.- W naszym rozwiązaniu etap wypracowania decyzji jest realizowany przez system w sposób automatyczny. Nawigator otrzymuje kilka rozwiązań ze wskazaniem jednego z nich – tłumaczy dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski, kierownik zespołu, który opracował system NAVDEC.

Uczelnia udzieliła swym pracownikom – twórcom systemu – licencji, która daje im wyłączność na komercyjne wykorzystywanie rozwiązania. Naukowcy założyli spółkę Sup4Nav. Nawiasem mówiąc, to pierwsza spółka zawiązana przez pracowników Akademii Morskiej. Naukowcy otrzymali wsparcie od Centrum Transferu Technologii Morskich Akademii (CTTM) oraz Technoparku Pomerania.

Celem Sup4Nav jest teraz biznesowe wdrożenie nawigacyjnego systemu wspomagania decyzji na statku. Naukowcy deklarują, że zainteresowanie ich produktem jest spore i że prowadzą rozmowy z kontrahentami z całego świata, między innymi z Indii i Niemiec.