13 października 2014 r. pomiędzy Akademią Morską w Szczecinie, reprezentowaną przez JM Rektora prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisława Gucmę a Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o., reprezentowaną przez Prezesa zarządu Konrada Frontczaka, podpisana została umowa na Operatora Laboratorium Zielona Energetyka.
Umowa ta dotyczy wyboru podmiotu, który będzie prowadził prace polegające na komercyjnym wykorzystaniu należącego do uczelni Laboratorium Zielona Energetyka (LZE) i w celu umożliwienia realizacji prac badawczych na zlecenie podmiotów zewnętrznych na zasadach komercyjnych w obszarze prowadzenia badań nad jakością energii produkowanej ze źródeł odnawialnych i wykonywania na zasadach komercyjnych usług zleconych o pokrewnym charakterze. Innowacyjność Laboratorium polega na połączeniu poszczególnych systemów energetycznych, zwłaszcza prądnic, i badaniu ich wzajemnego oddziaływania na produkowaną i przesyłaną energię. Jego przewagą jest także Mobilna Stacja Diagnostyczna, którą można prowadzić badania „na miejscu”, w którym usytuowane są elektrownie wiatrowe (!).
Rozwiązanie, w którym to nie uczelnia publiczna, ale podmiot zewnętrzny obsługuje i zarządza infrastrukturą badawczą jednostki naukowej, jest ciągle czymś nowym w Polsce. W regionie zachodniopomorskim takie podejście nie było dotychczas stosowane. Ma ono jednak wiele plusów, do których należy zaliczyć m.in. szybszą oraz sprawniejszą obsługę zainteresowanego wykorzystaniem potencjału laboratoriów przedsiębiorcy.
Uważamy, że budowane infrastruktury badawcze powinny wspierać nie tylko rozwój nauki, ale także posiadać wartość dla polskiego przemysłu.
Przykładowe usługi LZE:
– terenowe badania warunków pracy urządzeń produkujących energię i ocena ich stanu technicznego (mobilna stacja diagnostyczna)
– badania dotyczące tworzenia i stosowania nowych algorytmów pracy prądnicy pierścieniowej
– badania poprawy jakości generowanej energii elektrycznej
– badania wpływu zakłóceń elektromagnetycznych na nowoczesne metody sterowania
– badania zagadnień związanych z synchronizacją i rozdziałem mocy czynnej i biernej
– badania wpływu zakłóceń ze strony prądnic i przekształtników energoelektronicznych (THD)
– badania niezawodności działania wyłącznika zwarciowego
– badania wskazań przekładników prądowych i napięciowych
– badania wpływu zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od bliskich sieci niskiego napięcia
Wybór Operatora został przeprowadzony w procedurze przetargowej na podst. art. 701 Kodeksu cywilnego.
Wkrótce rozpoczniemy szeroką kampanię promocyjną Laboratorium i jego usług. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Konradem Frontczakiem, kom. 791 810 509, e-mail: k.frontczak@innopm.pl.
Projekt pt.: „ZIELONA ENERGETYKA – Rozwój bazy B+R dla energetyki wiatrowej na Akademii Morskiej w Szczecinie”
Nr umowy o dofinansowanie: UDA-RPZP.01.02.02-32-003/11-00 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013